ژورنال لباس

منو

آینده صنعت پوشاک به کدام سمت می‌رود

آینده صنعت پوشاک به کدام سمت می‌رود


لباس‌های آینده به چه صورتی خواهند بود و مد به چه سمتی در دهه های آینده خواهد رفت؟ آیا استفاده از سنسورها مثلاً در لباس زیر، برای کنترل علائم حیاتی، نظیر ضربان قلب و درجه حرارت محقق خواهد شد؟ یا لباسی که فرم خود را با توجه به شرایط تغییر می‌دهد: مثلاً قد لباس بلند یا کوتاه شود یا لباسی که خود را با درجه حرارت محیط وفق می‌دهد؟

با نظر دکتر Sabine Seymour مدیر آزمایشگاه تکنولوژی‌های مدی در مدرسه Parson نیویورک این موارد بخشی از استفاده از تکنولوژی در صنعت پوشاک است. ایشان همچنین با توجه به ساعت‌های هوشمند معتقد است شخصی سازی تمامی جنبه‌های زندگی ما حتی کمد لباس را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

خانم Sabine Seymour می گوید "درسال‌های پیش رو ما قادر خواهیم بود طرح، رنگ و حتی شکل و استایل لباس‌هایمان را تغییر دهیم."

شاید ما فقط به یک پیراهن یا لباس نیاز داشته باشیم و سپس طرح مورد نظر خود را دانلود کرده و مطابق مد روز لباس بپوشیم. یا به عنوان مثال همراه بردن یک سویی‌شرت یدک وقتی که هوا بهاری هست، برای لحظاتی که ناگهان هوا سرد می‌شود دیگر متعلق به گذشته است. زیرا لباسی داریم که خود می‌تواند دمای بدن را تنظیم نماید. همچنین با توجه به چاپ سه بعدی، تولید براساس سفارش صورت می گیرد. به عنوان مثال کفشی تولید می شود که دقیقا اندازه پای شماست. همچنین نظیر گوشی‌های همراه، تبلت‌ها و سیستم‌های بازی رایانه‌ای، لباس‌ها حساس به فشار و لمسی خواهند شد. با اتصال لباس خود با عنصر دیگری در محیط زندگی‌تان می‌توانید به شبکه‌های مختلف متصل شوید. فرض کنید لباس هوشمندی که به ماشین‌ شما متصل می‌شود و صندلی ماشین را مطابق با مشخصات فیزیکی شما تنظیم می‌کند.

البته مساله محدود کننده در حال حاضر منبع انرژی یا همان طول عمر باطری است. ولی استفاده از منابع دیگر انرژی نظیر استفاده از انرژی جنبشی که از حرکت هر شخص می‌توان بدست آورد می‌تواند ما را به هدفمان نزدیک نماید.

pages -->